Skocz do zawartości

Zdjęcie

Oksytocyna znosi działanie alkoholu - niespodziewanie odkryli naukowcy!

oksytocyna alkohol

  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
1 odpowiedzi na ten temat

#1 Cogonieznajom

Cogonieznajom

    Uzależniony

  • Legendarny Ferumowicz
  • 164 postów
  • Sprawdzone:Pheromax, PHX Oxy, Chikara, BTB, RM, The Edge, RAW Androstenol

Napisany 29 lipiec 2015 - 12:02

z17483078Q,Wysokie-dawki--hormonu-przytu

 

Wysokie dawki "hormonu przytulania" niwelują efekt upojenia alkoholowego. Oksytocyna, która odgrywa ważną rolę relacjach seksualnych i budowaniu więzi społecznych, może znaleźć całkiem nowe zastosowanie.


Podczas badania wpływu alkoholu na szczury dr Michael Bowen z Sydney University dokonał ciekawego spostrzeżenia.


- Szczury, którym podaliśmy oksytocynę, nie upijały się i poruszały się tak, jakby w ogóle nie piły alkoholu, natomiast te, którym nie podaliśmy oksytocyny, były pijane i spały - powiedział dr Bowen tygodnikowi "New Scientist".

To działanie oksytocyny naukowcy potwierdzili w drugim doświadczeniu, w którym połowie z badanych szczurów podali zastrzyki z oksytocyny wprost do mózgu. Dawka, którą zastosowali, była 150 tys. razy wyższa niż normalnie występująca w organizmie. Następnie podali szczurom alkohol i zbadali ich zdolności motoryczne i czas reakcji na bodźce. Oksytocyna wydawała się całkowicie niwelować efekt upojenia alkoholowego nawet u szczurów, które spożyły ilość alkoholu odpowiadającą połowie butelki wina.

- Szczury, którym podaliśmy oksytocynę i alkohol, były praktycznie nie do odróżnienia od tych, które nie dostały alkoholu - powiedział Bowen.

Może to być spowodowane tym, że alkohol wywiera toksyczne działanie na receptory kwasu gamma aminomasłowego (GABA). Zespół Bowena odkrył, że oksytocyna wiąże się z dwiema częściami tych receptorów, blokując możliwość dotarcia do nich alkoholu.

- Oksytocyna chroni te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za upijanie się - uważa Bowen.

Ale takie działanie hormonu nie jest nieograniczone. Kiedy naukowcy podali szczurom ilość alkoholu odpowiadającą butelce wódki, oksytocyna nie była już w stanie utrzymać ich w trzeźwości. Dzieje się tak, ponieważ alkohol podany w dużych dawkach zaczyna się łączyć z receptorami GABA wewnątrz połączeń nerwowych zwanych synapsami. Tam niestety oksytocyna nie dociera.

Według Bowena odkrycie to wykracza daleko poza najprostsze ludzkie myślenie, że będzie można wypić więcej podczas służbowego obiadu, a potem po zażyciu dawki oksytocyny pracować efektywnie do wieczora. Ważniejsze może być zastosowanie oksytocyny w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

- Ludzie mogą myśleć, że lek, który powoduje, iż czujesz się mniej pijany, sprawi, że będziesz pić więcej. W przypadku oksytocyny wydaje się być wprost przeciwnie - mówi badacz.

Naukowcy dowiedli, że poza blokowaniem efektu upojenia alkoholowego oksytocyna zmniejsza też ilość spożywanego alkoholu. Dodatkowo zapobiega rozwojowi tolerancji na alkohol i zmniejsza nasilenie zespołu abstynencyjnego.

- To niesamowity efekt. Jeżeli takie samo działanie zostanie potwierdzone u ludzi, to oksytocyna może się stać lekiem idealnym - mówi prof. Zoltan Sarnayai z James Cook University w Queensland w Australii.

Bowen planuje badania z użyciem oksytocyny na ludziach.

Niestety ze względu na wielkość cząsteczki oksytocyna nie przekracza bariery krew-mózg. Musi być podawana do mózgu bezpośrednio lub drogą wziewną (w nosie znajdują się zakończenia nerwów węchowych, którymi oksytocyna może trafić do mózgu). Jeśli jednak dalsze badania stwierdzą, która dokładnie część cząsteczki oksytocyny wiąże się z receptorami GABA, w tym samym celu można będzie zastosować substancję o mniejszych cząsteczkach, która będzie mogła swobodnie dotrzeć do mózgu.

Zachowanie szczurów podczas badania możecie zobaczyć na filmie:

 

 

 

 

Źródło: http://wyborcza.pl/1...odziewanie.html#2 crc

crc

    Doświadczony

  • Profesjonalny Ferumowicz
  • 25 postów

Napisany 15 październik 2015 - 09:12

Trzeba oxy przetestować podczas kolejnej imprezy :DTakże otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: oksytocyna, alkohol

0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników