Skocz do zawartości

Etyka a feromony


Czesio

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam sie czy stosowanie feromonów jest moralnie dobre. Testuję btb od jakiegos czasu i widząc efekty zdaję sobie sprawę jaką władzę mam w rękach. W sumie to ode mnie zależy jak ją wykorzystam, aczkolwiek nie da sie ukryć że jest to metoda manipulacji. Piszecie, że feromony to dodatek do osobowości, ale skoro osobowość znajduje sie w sferze intelektualnej, dziwne aby urozmaicić mogło ją coś fizycznego jak np substancje zawarte w feromonach. Nie wydaje mi się aby feromony mogły mieć jakikolwiek wpływ na to, jacy naprawde jesteśmy. Usprawiedliwiać nas może desperacja, kompleksy, ale czy można taki produkt kupić z czystej, zdrowej ciekawości? Temat jest dość szeroki;) ciekawią mnie Wasze opinie, przemyślenia... pozdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobowość to tylko w pewnym stopniu sfera tzw. intelektualna. Na zachowanie człowieka wpływają trzy struktury mózgu: zespół R,układ limbiczny i kora nowa. Za strukturę osobowości, potrzebę akceptacji, zaspokajanie określonych popędów i przede wszystkim emocje odpowiada u. limbiczny. Jest silnie sprzężony z układem hormonalnym. Tam gdzie w grę wchodzą emocje, logika idzie spać. Hormony i neuroprzekaźniki decydują o naszych stanach emocjonalnych, a więc i o naszej osobowości. Oczywiście nie odrzucam super ważnej roli kory nowej, w uproszczeniu odpowiedzialnej za tzw. potrzeby wyższe. Dzięki niej jesteśmy w końcu naczelnymi :). Skądinąd w sytuacjach ekstremalnych odwołujemy się do starszych części mózgu. Jeśli chodzi o sferę etyczną to egzystujemy pomiędzy czernią i bielą, a stopień szarości wybiera sobie każdy sam. Każdy gest i słowo jest formą manipulacji. Stosując choćby perfumy zmieniamy nasze postrzeganie - czy to oszustwo?. Nlp może służyć samodoskonaleniu ale również zaspokajaniu własnej próżności itd. U mnie feromony są jednym z aspektów pracy, do której zbieram materiały ( mały wątek przerodzi się chyba w rozdział :o ) aczkolwiek temat jest na tyle ciekawy, że wart odrębnego zainteresowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Z zainteresowaniem przeglądam wszystkie wypowiedzi na forum i porównuję ze swoimi spostrzeżeniami. Swoją drogą, czy u innych też powoduje to swoiste dylematy moralne? Z niecierpliwością czekam na spostrzeżenia. Pozdrawiam haszu i innych forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja nigdy nie miałem jakiś dylematów moralnych i nie sądzę, aby feromony były czymś złym- wręcz przeciwnie, w końcu sami je wytwarzamy. Czytałem gdzieś jednak, że kobieta wybiera meżczyznę, który produkuje najbardziej odmienne feromony, bo tylko wtedy jest szansa, że spłodzą zdrowe dziecko (czy coś takiego). Coż, chemia chyba taka nie jest...

 

Tylko sobie pomagamy, a właściwe zachowanie należy do osób manipulowanych. W końcu jesteśmy istotami myślącymi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to widze tak:

jesli stosujesz feromony tylko po to by zaliczac laski/chopakow to jest zgodne z etyka jezeli:

1. twoja "ofiara" nie ma chopaka/dziewczyny lub meza/zony

2. "ofiara" nie jest pijana

3. uwazasz ze zrobilaby to samo i bez fero (kwestia oceny sytuacji ( ja naprzyklad widzialem scene jak koles sie sprzykal fero, pewna laska byla naprawde pijana ( dala rade chodzic ) no i zaczela lizac szyje tego chlopaka...pozniej gdzies tam sobie poszli ( dla mnie to byloby perfidne, ale jak mowilem kwestia oceny sytuacji przez poszczegolnych ludzi))

jesli stosujesz aby poprawic ogolne stosunki z innymi ludzmi to jest zgodne z etyka jezeli:

1. nie uzywasz fero do nastawiania ludzi przeciwko jakiejs tam osobie

 

w innych przypadkach stosowanie fero moim zdaniem jesn nawet wskazane jezeli ktos ma klopoty z pewnoscia siebie lub dogadywaniem sie z ludzmi. poza tym ludzie robia wiele nieetycznych i niemoralnych rzeczy i bez fero wiec mysle ze nikt nie powinien sobie zaprzatac glowy wyrzutami sumienia. no i trzeba pamietac o tym ze to jest ludzkie, fakt ze wytwarzamy duzo mniej feromonow, ale jednak jest to naturalne ( mimo ze aplikowane syntetycznie)

 

zaznaczam, to jest tylko i wylacznie moje zdanie, nikogo nie naklaniam do podzielania go i nie obraze sie jak ktos mnie za to skarci :P

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą, dostaliśmy do ręki pewne narzędzie, które wykorzystamy w sposób dobry albo w sposób zły.

Nie można powiedzieć, że feromony są niedobre, bo manipulują itd. Dają pewną przewagę w kontaktach, ale co z tym zrobimy to już zależy od nas samych, a nie od feromonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z forum, prosimy zaakceptować następującą politykę cookie oraz regulamin: Polityka prywatności