Skocz do zawartości

Oksytocyna znosi działanie alkoholu - niespodziewanie odkryli naukowcy!


DobrodusznyRadzimir

Rekomendowane odpowiedzi

z17483078Q,Wysokie-dawki--hormonu-przytu

 

Wysokie dawki "hormonu przytulania" niwelują efekt upojenia alkoholowego. Oksytocyna, która odgrywa ważną rolę relacjach seksualnych i budowaniu więzi społecznych, może znaleźć całkiem nowe zastosowanie.


Podczas badania wpływu alkoholu na szczury dr Michael Bowen z Sydney University dokonał ciekawego spostrzeżenia.


- Szczury, którym podaliśmy oksytocynę, nie upijały się i poruszały się tak, jakby w ogóle nie piły alkoholu, natomiast te, którym nie podaliśmy oksytocyny, były pijane i spały - powiedział dr Bowen tygodnikowi "New Scientist".

To działanie oksytocyny naukowcy potwierdzili w drugim doświadczeniu, w którym połowie z badanych szczurów podali zastrzyki z oksytocyny wprost do mózgu. Dawka, którą zastosowali, była 150 tys. razy wyższa niż normalnie występująca w organizmie. Następnie podali szczurom alkohol i zbadali ich zdolności motoryczne i czas reakcji na bodźce. Oksytocyna wydawała się całkowicie niwelować efekt upojenia alkoholowego nawet u szczurów, które spożyły ilość alkoholu odpowiadającą połowie butelki wina.

- Szczury, którym podaliśmy oksytocynę i alkohol, były praktycznie nie do odróżnienia od tych, które nie dostały alkoholu - powiedział Bowen.

Może to być spowodowane tym, że alkohol wywiera toksyczne działanie na receptory kwasu gamma aminomasłowego (GABA). Zespół Bowena odkrył, że oksytocyna wiąże się z dwiema częściami tych receptorów, blokując możliwość dotarcia do nich alkoholu.

- Oksytocyna chroni te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za upijanie się - uważa Bowen.

Ale takie działanie hormonu nie jest nieograniczone. Kiedy naukowcy podali szczurom ilość alkoholu odpowiadającą butelce wódki, oksytocyna nie była już w stanie utrzymać ich w trzeźwości. Dzieje się tak, ponieważ alkohol podany w dużych dawkach zaczyna się łączyć z receptorami GABA wewnątrz połączeń nerwowych zwanych synapsami. Tam niestety oksytocyna nie dociera.

Według Bowena odkrycie to wykracza daleko poza najprostsze ludzkie myślenie, że będzie można wypić więcej podczas służbowego obiadu, a potem po zażyciu dawki oksytocyny pracować efektywnie do wieczora. Ważniejsze może być zastosowanie oksytocyny w leczeniu uzależnienia od alkoholu.

- Ludzie mogą myśleć, że lek, który powoduje, iż czujesz się mniej pijany, sprawi, że będziesz pić więcej. W przypadku oksytocyny wydaje się być wprost przeciwnie - mówi badacz.

Naukowcy dowiedli, że poza blokowaniem efektu upojenia alkoholowego oksytocyna zmniejsza też ilość spożywanego alkoholu. Dodatkowo zapobiega rozwojowi tolerancji na alkohol i zmniejsza nasilenie zespołu abstynencyjnego.

- To niesamowity efekt. Jeżeli takie samo działanie zostanie potwierdzone u ludzi, to oksytocyna może się stać lekiem idealnym - mówi prof. Zoltan Sarnayai z James Cook University w Queensland w Australii.

Bowen planuje badania z użyciem oksytocyny na ludziach.

Niestety ze względu na wielkość cząsteczki oksytocyna nie przekracza bariery krew-mózg. Musi być podawana do mózgu bezpośrednio lub drogą wziewną (w nosie znajdują się zakończenia nerwów węchowych, którymi oksytocyna może trafić do mózgu). Jeśli jednak dalsze badania stwierdzą, która dokładnie część cząsteczki oksytocyny wiąże się z receptorami GABA, w tym samym celu można będzie zastosować substancję o mniejszych cząsteczkach, która będzie mogła swobodnie dotrzeć do mózgu.

Zachowanie szczurów podczas badania możecie zobaczyć na filmie:

 

 

 

 

Źródło: http://wyborcza.pl/1,75400,17483062,Oksytocyna_znosi_dzialanie_alkoholu___niespodziewanie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z forum, prosimy zaakceptować następującą politykę cookie oraz regulamin: Polityka prywatności