Skocz do zawartości

U ZWIERZĄT: Męskie mysie feromony powodują tworzenie nowych


ferum

Rekomendowane odpowiedzi

Samica myszy produkuje nowe komórki nerwowe, kiedy wyczuwa węchem mocz dominującego samca. Odkrycie pokazuje jak chemiczne bodźce, takie jak feromony, powodują neurogenezę i kształtują u myszy wybór partnera.

 

Mocz jest nasycony seksualnymi feromonami, co ma wpływ na wybór partnera, zarówno u zwierząt jak i u człowieka. Samuel Weiss z University of Calgary w Kanadzie, wraz ze swoim zespołem, przetrzymywali kilkutygodniowe samice myszy w miejscu, gdzie był rozprowadzony mocz dominujących samców. Po dwóch tygodniach odkryto, że mózg u samic, które były wystawione na działanie feromonów męskich zawartych w moczu, posiadały 25% więcej neuronów w dwu różnych obszarach. Co więcej, te samice następnie wybierały samca dominującego aniżeli podwładnego. Natomiast samice, które przebywały w „czystych” warunkach, lub też były wystawione na działanie moczy pochodzącego od samic lub podwładnych samców, nie wykazywały żadnych zmian w mózgu.

 

Samice myszy preferują dominującego samca, aczkolwiek samice, które otrzymały substancje blokujące wytwarzanie neuronów, pozostają obojętne na status samca. Weiss: „ Tworzenie się nowych neuronów może być czynnikiem w wyborze partnera u samic.” Nowe neurony pojawiły się w obszarze zwanym hipokamp, który jest odpowiedzialny za pamięć i uczenie się, jak i w węchomózgowiu (olfactory bulb) odpowiedzialnym za odbiór bodźców węchowych.

 

Nowe neurony tworzą się w hipokampie zarówno w wyniku ćwiczeń fizycznych jak i podczas uczenia się. Te badania są pierwszymi, które ukazały neurogenezę w obu regionach. Weiss: „ Tworzenie się nowych komórek nerwowych w obu regionach w jednym czasie jest zadziwiający, co też pokazuje że wybór partnera jest tu istotnym czynnikiem.”

 

Weiss uważa, że feromony łączą się do wyspecjalizowanych białkowych receptorów, po czym następuje sygnalizowanie do rejonu mózgu zwanego podwzgórze (hypothalamus), które powoduje produkcję hormonów mających udział w produkcji nowych neuronów.

 

Nie jest wiadome, czy u ludzi feromony powodują reakcję tworzenia neuronów, jednakże człowiek posiada podobne receptory. Rozpowszechniona jest teoria, że seksualne feromony mają znaczący wpływ na ludzkie zachowanie.

 

Źródło: http://www.naukanatropie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=109&Itemid=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z forum, prosimy zaakceptować następującą politykę cookie oraz regulamin: Polityka prywatności